soczewki

Czy soczewki korekcyjne można wszczepiać na stałe?

Wady wzroku najczęściej są korygowane za pomocą okularów i szkieł kontaktowych. W zależności od wieku oraz rodzaju i wielkości wady u niektórych osób można wykonać laserową korekcję wzroku. Jeśli jednak pacjent z jakichś przyczyn nie może się jej podjąć, ma do wyboru jeszcze możliwość wszczepienia soczewek korekcyjnych na stałe.

Przeciwwskazania i przygotowanie do zabiegu

Soczewek wewnątrzgałkowych nie można wszczepiać osobom niepełnoletnim oraz tym, którzy prowadzą zawody zabraniające przeprowadzania operacji refrakcji. Inne przeciwwskazania to:

  • dobry wzrok w jednym oku,
  • powiększona źrenica,
  • nieprawidłowa tęczówka,
  • zapalenie błony naczyniowej,
  • problemy z tylną częścią oka,
  • płytka komora przednia,
  • niestabilna wada wzroku,
  • wysokie ciśnienie w gałce ocznej,
  • zespół pseudoeksfoliacji,
  • choroby mające wpływ na gojenie ran (np. cukrzyca, choroby autoimmunologiczne).

Podczas badania kwalifikacyjnego lekarz zbiera wywiad na temat zdrowia pacjenta i jego oczu, zażywanych leków, alergiach, przebytych chorobach i operacjach. Przez kilka dni przed operacją nie powinno się nosić szkieł kontaktowych ani przyjmować niektórych leków. W noc poprzedzającą zabieg nie wolno nic jeść ani pić. Pacjent musi także zorganizować sobie transport po operacji do domu.

Przebieg operacji

Soczewki można wszczepiać u osób mających zaćmę, jaskrę, astygmatyzm, dalekowzroczność oraz krótkowzroczność, które są między 20. a 50. rokiem życia. Soczewki wewnątrzgałkowe nazywane fakijnymi wykonane są z plastiku lub silikonu. Cały zabieg jest szybki i bezpieczny. Zazwyczaj pacjentom nie podaje się znieczulenia. W niektórych przypadkach można je otrzymać, lecz częściej są to dożylnie środki uspokajające. Za pomocą odpowiednich substancji lekarz unieruchamia ruch gałki i widzenie. Powiekę przytrzymuje specjalnym przyrządem. Czyści oko, a następnie wykonuje niewielkie nacięcie w rogówce. Najpierw wprowadza przez nie substancję ochronną, a następnie sztuczną soczewkę, którą przymocowuje za rogówką lub przed tęczówką. Lekarz usuwa nałożoną wcześniej substancję, zszywa nacięcie, zakrapla oko i zakłada opatrunek.

Okres rekonwalescencji

Zabieg wszczepienia soczewki korekcyjnej trwa od kilkunastu do około 30 minut. Pacjent musi przyjmować antybiotyki i krople o działaniu przeciwzapalnym. Na pewien czas może pojawić się nadwrażliwość na światło. Opatrunek ściąga się następnego dnia, jednak jeszcze przez kilka dób widzenie może być zamglone. Pacjent nie musi już nosić okularów ani szkieł kontaktowych, choć wymagane jest regularne badanie wzroku do końca życia. Elastyczna soczewka jest bardzo trwała – może wytrzymać nawet 50 lat. Zabieg leczenia wzroku polegający na wszczepieniu soczewki jest popularny w Holandii, Belgii, Francji i USA. Procedura ta jest odwracalna, a to oznacza, że przy wystąpieniu jakichkolwiek problemów soczewki można usunąć.