Leczenie oczu – zabiegi wykonywane w naszej klinice

W klinice okulistycznej dr Witkiewicza zapewniamy pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie chorób oczu oraz wad wzroku. Oferujemy szeroki zakres zabiegów okulistycznych przeprowadzanych w komfortowych warunkach oraz przyjaznej atmosferze z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjentów.

Dysponujemy sprzętem o najwyższych światowych standardach medycznych, który pozwala zdiagnozować takie choroby jak m.in. nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, a także powszechne choroby oczu: zaćmę, stożek rogówki, zwyrodnienie plamki żółtej oka (AMD), schorzenia siatkówki, rogówki, jaskrę, zeza, problemy związane z aparatem ochronnym oraz wszelkie stany pourazowe oka.

Naszym pacjentom zapewniamy nowoczesne leczenie zarówno farmakologiczne, jak i operacyjne. Specjalizujemy się w operacyjnym leczeniu jaskry (Glaucoma), zaćmy (Cataracta), korekcji wad wzroku oraz leczeniu chirurgicznym wad powiek i tkanek otaczających oczy i oczodoły.

Wszyscy specjaliści pracujący w klinice to lekarze z bogatym doświadczeniem zawodowym i naukowym. Pracujemy pod kierunkiem doktora Witkiewicza, który w 2000 roku założył klinikę. Dysponujemy 6 profesjonalnie wyposażonymi gabinetami diagnostycznymi oraz oddziałem szpitalnym, posiadamy salę operacyjną z 6 łóżkami bloku pooperacyjnego. Doskonałe wyposażenie, najnowocześniejszy sprzęt i niezawodny personel – to wyznaczniki naszej kliniki pozwalające na skuteczne i bezpieczne przeprowadzanie zabiegów narządu wzroku.

Zabiegi w detalach
Zaćma – leczenie laserowe

Zaćma to schorzenie, które objawia się zmętnieniem soczewki w oku. Soczewka traci przejrzystość, co może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Choroba ta może być wrodzona lub nabyta. Najczęściej stosowaną metodą usunięcia zaćmy jest fakoemulsyfikacja, czyli rozdrobnienie zmętniałej soczewki przy pomocy ultradźwięków. Do zabiegów fakoemulsyfikacji stosujemy maszyny firmy AMO wyposażone w systemy „zimnego fako”, które znacznie minimalizują ryzyko powikłań. Jako jedni z nielicznych w Polsce oferujemy naszym pacjentom możliwość wyboru soczewek wieloogniskowych, które umożliwiają płynne widzenie z odległości bliskich (ok. 30 cm) do nieskończoności. Soczewki polecane są osobom czynnym zawodowo i aktywnym, które nie przekroczyły 75 roku życia.

Laserowa operacja zaćmy – przebieg zabiegu

Najpierw okulista przeprowadza badania określające stopień zaawansowania zmętnienia soczewki. Następnie na ich podstawie dobierana jest odpowiednia metoda leczenia przy wykorzystaniu lasera. Laserowa operacja zaćmy wymaga wykonania niewielkiego nacięcia w rogówce w znieczuleniu miejscowym. Poprzez nacięcie do oka zostaje wprowadzone narzędzie do usuwania zmętniałej soczewki. Fale ultradźwiękowe rozbijają i usuwają chorą tkankę, a w jej miejsce zostaje umieszczony jej syntetyczny odpowiednik. Operacja zaćmy trwa około 15 minut i jest całkowicie bezbolesna dla pacjenta. Po kilku dniach od laserowej operacji zaćmy pacjent może wrócić do codziennych obowiązków. Laser jest najnowocześniejszą metodą leczenia różnych chorób oczu. W naszej klinice specjalizujemy się w przeprowadzaniu wielu zabiegów laserowej korekcji wzroku. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami oferty.

Jaskra – leczenie operacyjne

Jaskra to schorzenie nerwu wzrokowego, które nieleczone doprowadza do nieodwracalnej ślepoty. Jest to najgroźniejsza przewlekła choroba nerwu wzrokowego. Warunkiem zachowania widzenia jest jak najwcześniejsze wykrycie schorzenia i podjęcie leczenia. Leczenie jaskry polega na przeprowadzeniu zabiegu, który ma ułatwić odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej. Jest kilka rodzajów zabiegów: laserowe, przetokowe, setonowe i kanaloplastyka. Zabiegi chirurgiczne: nieperforujące gałki ocznej: viscocanalostomia polegająca na udrożnieniu fizjologicznych dróg odpływu cieczy wodnistej z oka perforujące gałkę oczną: trabekulektomia polegająca na wytworzeniu swoistego „zaworu bezpieczeństwa” regulującego ciśnienie wewnątrzgałkowe fakoemulsyfikacja soczewki, której wzrost wielkości z wiekiem odpowiada za znamienitą większość przypadków jaskry przewlekłej (i ostrej) po 40 roku życia. W takiej sytuacji leczeniem z wyboru jest usunięcie soczewki i wszczepienie sztucznej jak to ma miejsce w przypadku zaćmy. Często dodatkowo wykonuje się wówczas trabekulektomię.

Laserowa chirurgia jaskry

Leczenie jaskry polega na obniżeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego z wykorzystaniem lasera. Celem laserowej chirurgii jaskry jest niedopuszczenie do pogarszania widzenia i zminimalizowanie skutków rozwoju choroby. Jest to łagodny, bezbolesny i bezinwazyjny zabieg laserowy, który jest odpowiedni dla większości chorób na jaskrę. Laserowa chirurgia oka trwa zaledwie kilka minut, a po jej przeprowadzeniu pacjent może wrócić do domu. Zabieg może być przeprowadzany kilkakrotnie, a decyzję o jego wykonaniu podejmuje lekarz prowadzący.

Korekcja wad wzroku

Wady wzroku najczęściej koryguje się za pomocą okularów i soczewek kontaktowych. Wiele osób decyduje się także na operację. Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest laserowa korekcja wzroku. Metoda leczenia wady wzroku dobierana jest indywidualnie, w zależności od rodzaju i wielkości wady oraz wieku pacjenta. W przypadku większości typów wad wzroku, jak krótkowzroczność, nadwzroczność, czy astygmatyzm, w naszej klinice proponujemy zabieg polegający na wszczepieniu soczewek korekcyjnych.

Wszczepienie soczewek korekcyjnych

Zabieg wszczepienia soczewek korekcyjnych do oka obarczonego wadą to bardzo popularna metoda leczenia wad wzroku, którą stosuje się w Holandii, Belgii, Francji oraz USA. Jest to metoda odwracalna, co oznacza, że w przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów, soczewkę można usunąć. Soczewki wszczepia się w przypadku leczenia jaskry, zaćmy oraz wielu innych wad wzroku, z którymi zmagają się osoby w różnym wieku.
Wskazania do zabiegu
Zabieg wszczepienia soczewek korekcyjnych zalecany jest osobom pomiędzy 20, a 50 rokiem życia. Jest to także doskonała alternatywa dla pacjentów, którzy z różnych przyczyn nie mogą poddać się laserowej korekcji wzroku. Soczewki to szansa na pełne widzenie u chorych na zaćmę, jaskrę, astygmatyzm, dalekowzroczność oraz krótkowzroczność. Zapraszamy na konsultacje do naszej kliniki okulistycznej w Przemyślu. W przypadku pytań zachęcamy również do kontaktu z nami.

Powieki – operacje plastyczne i leczenie chirurgiczne

Z upływem czasu skóra powiek traci swoją elastyczność, co powoduje opadanie powiek, dodając twarzy smutnego wyrazu zmęczenia. W naszej klinice przeprowadzamy operacje plastyczne powiek. Wykonujemy m.in. operacje uniesienia opadniętych powiek, korekcje zwiotczałej skóry powiek oraz korekcje ustawienia powiek w przypadku powinięcia i odwinięcia. Ponadto zajmujemy się usuwaniem guzków i znamion oraz resekcją tłuszczu oczodołowego. Wszystkie zabiegi przeprowadzone są w przestronnych i doskonale wyposażonych salach. Operacje plastyczne powiek i zabiegi chirurgiczne cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród kobieta, jak i mężczyzn w różnym wieku. Pozwalają usunąć nadmiar skóry powiek, co pozytywnie wpływa na wizerunek. Twarz staje się młodsza i nabiera wyrazistości. Zabiegi te są ważne nie tylko ze względu na walory estetyczne. Opadające powieki są uciążliwe i mogę powodować zaburzenia widzenia, co przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. W celu zapoznania się ze szczegółami zachęcamy do kontaktu z nami.