jaskra

Objawy jaskry. Co powinno Cię zaniepokoić?

Zgodnie z danymi z 2020 roku, z jaskrą zmaga się prawie milion Polaków, choć nawet połowa może nie mieć świadomości o tym, że ma taką chorobę. Jakie objawy mogą więc wskazywać na jaskrę oraz które są szczególnie niepokojące?

Czym jest jaskra?

Jaskra jest chorobą dotykającą nerw wzrokowy i prowadzącą do jego zaniku. Nieleczona skutkuje nieodwracalną ślepotą, jest więc bardzo groźna.

Jednym z czynników ryzyka, który może prowadzić do jej wystąpienia jest wysokie ciśnienie wnętrza gałki ocznej. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta również w miarę starzenia się, a także w związku z chorobami kardiologicznymi takimi jak nadciśnienie tętnicze.

Jakie są objawy jaskry?

Niestety jaskra jest szczególnie podstępną chorobą, bowiem w około 90 proc. przypadków może nie dawać żadnych, specyficznych objawów. Sprawia to niestety, że u większości osób jest wykrywana zbyt późno, co utrudnia wdrożenie leczenia. Leczenie jaskry jest natomiast niezbędne, aby zapobiec nieodwracalnej utracie wzroku oraz zachować odpowiedni komfort życia pacjenta.

Objawy, które mogą wskazywać na jaskrę

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w większość przypadków jaskra nie daje żadnych objawów. Jest jednak kilka symptomów, które mogą na nią wskazywać. Wśród najczęściej występujących wyróżnia się:

  • światłowstręt,
  • łzawienie i zaczerwienienie oczu,
  • widzenie tunelowe,
  • nudności i wymioty w bardziej zaawansowanych przypadkach.

W związku z częstym brakiem specyficznych objawów zaleca się, aby okresowo wykonywać okulistyczne badania kontrolne. Powinny być one standardowo przeprowadzane co dwa lata, natomiast w przypadku osób będących w grupie ryzyka, najlepiej co 6 do 12 miesięcy. Do grupy ryzyka zaliczane są m.in. osoby z podwyższonym ciśnieniem w oku oraz cukrzycy, choć okulistę należy poinformować również o innych chorobach i przypadłościach, które mogą predestynować do jaskry.

Jaskra jest chorobą, której nie można ignorować. W jej wykryciu szczególną rolę pełnią regularne badania kontrolne i można wykonywać je również w naszej placówce w Przemyślu.