powieki oczy kobiety

Opadająca powieka – problem nie tylko estetyczny

Opadająca powieka dodaje twarzy lat i sprawia, że wydaje się ona smutna. U osób cierpiących na tę przypadłość pogarsza się także jakość widzenia. Są sposoby, by skutecznie temu zaradzić. Nie zawsze konieczny jest zabieg. Wiele zależy od przyczyny pojawienia się opadającej powieki. Zawsze potrzebna jest wizyta u specjalisty, który nie tylko pomoże ją ustalić, ale określi właściwy sposób leczenia.

Opadająca powieka – objawy i przyczyny

Opadająca powieka to nie tylko defekt estetyczny. Owszem, półprzymknięte oko sprawia, że twarz wydaje się zmęczona i smutna, ale nie tylko wygląd ma tu znaczenie. Czasem przypadłość ta jest oznaką choroby, takiej jak na przykład cukrzyca. W większości wypadków opadająca powieka wiąże się z procesem starzenia się. Osłabienie mięśnia dźwigacza powieki, nadmiar skóry, spowodowany dużą utratą wagi, ale także występowanie innych – pozornie niezwiązanych chorób, jak nowotwór – mogą objawiać się opadaniem powieki. Trzeba jednak wiedzieć, że także u dzieci może wystąpić ptoza (opadanie powieki). Zdarza się, że powieka już od urodzenia malucha przesłania mu część oka.

Dzieci i dorośli, którym opadają powieki – jedna lub obie – unoszą zwykle brwi, by uzyskać lepszy efekt widzenia. Mogą też w charakterystyczny sposób przechylać głowę, co ułatwia im dostrzeżenie tego, co obserwują. Z tego powodu opadająca powieka prowadzi nie tylko do pogorszenia widzenia, ale może wywoływać dodatkowe niedogodności, jak na przykład bóle czy zwyrodniania karku.

Leczenie opadającej powieki

Leczenie zwykle polega na przeprowadzeniu operacji usunięcia opadniętej powieki. Zanim jednak się na nią zdecydujemy, lekarz oceni, czy jest ona konieczny. Istnieje bowiem szereg przeciwwskazań do jej wykonania, na przykład gdy pacjent choruje na cukrzycę lub ma problemy z tarczycą. Przed zabiegiem niezbędne jest przeprowadzenie badań zarówno ogólnych, jak i okulistycznych celem określenia ogólnego stanu zdrowia. Po zabiegu ból jest niewielki, a pacjent szybko wraca do zdrowia.

Jeśli widzisz pierwsze oznaki opadającej powieki, warto rozpocząć ćwiczenia, poprawiające dotlenienie i powodujące wzmocnienie mięśni, które podtrzymują powiekę. Najważniejsza jest jednak wczesna konsultacja z lekarzem, który rozpozna przyczynę i ustali odpowiednie leczenie.