Operacja wzroku

Przygotowanie do operacji wzroku. Zasady postępowania

Leczenie chirurgiczne wad i chorób oczu stosowane jest coraz częściej, ale dopiero po wyczerpaniu wszystkich innych możliwości, takich jak farmakologia lub noszenie okularów korekcyjnych. Operacje korygują występujące wady wzroku, takie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm.

Ale rozwój technik okulistycznych umożliwia także przeprowadzanie operacji mięśni poruszających gałką oczną (leczenie zeza) oraz leczenie zeza, zaćmy lub jaskry. Jak najlepiej przygotować się do operacji oczu?

Rodzaje operacji oczu

Pojawienie się nowych metod operacyjnych w okulistyce sprawiło, że soczewki kontaktowe oraz okulary korekcyjne są coraz mniej potrzebne. Nowoczesne techniki pozwalają również na leczenie schorzeń będących wynikiem upływającego czasu oraz występowania niedrożności dróg łzowych. Do najczęściej przeprowadzanych operacji okulistycznych należy korygowanie wad wzroku. Ponadto często wykonywane są zabiegi fakoemulsyfikacji w leczeniu zaćmy oraz w leczeniu jaskry. Popularne są także operacje na mięśniach odpowiedzialnych za poruszanie gałki ocznej, czyli leczenie zeza oraz nacięcie woreczka łzowego. Większość z tych zabiegów chirurgicznych wykonuje się przy użyciu określonej technologii laserowej. Jednak bez względu na to, czy operacja wykonywana jest metodą standardową, czy z wykorzystaniem promieni lasera, należy się do niej odpowiednio przygotować.

Przygotowanie do operacji

O sposobie przeprowadzania operacji decyduje lekarz po przeprowadzeniu dokładnych badań. Żeby zabieg był przeprowadzony efektywnie i bezpiecznie, należy się do niego odpowiednio przygotować. Już na wizycie kwalifikacyjnej należy omówić z lekarzem kwestię przyjmowania leków i ewentualnej rezygnacji z niektórych z nich. Na miesiąc przed zabiegiem warto zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych, które powodują odkształcenie się rogówki – musi ona wrócić do naturalnego kształtu. Na kilka dni przed zabiegiem można wykonać badania krwi, by wykluczyć stan zapalny. Katar, opryszczka i miesiączka są powodem do przesunięcia terminu zabiegu. Przed zabiegiem i bezpośrednio po nim trzeba zrezygnować z picia alkoholu, nie można także stosować kosmetyków o wysokiej zawartości alkoholu. Najpóźniej na dzień przed zabiegiem nie można wykonywać makijażu oczu. Dotyczy to zarówno tuszu do rzęs, jak i cieni do powiek, ale także twarzy, ponieważ podkład i korektor mogą podrażnić oczy. Aby uniknąć podrażnień, warto zrezygnować z makijażu jeszcze przez tydzień po operacji – wyjątek stanowią kremy do twarzy, które można bez obaw stosować, pamiętając, by omijać okolice oczu. Dla bezpieczeństwa po zabiegu warto pozwolić oczom zregenerować się i zaplanować kilkudniowy odpoczynek. Należy też zrezygnować z prowadzenia samochodu bezpośrednio przed operacją i kilka dni po zabiegu.