laser w okulistyce

Zastosowanie lasera w leczeniu okulistycznym

Laserowe leczenie oczu zrewolucjonizowało współczesną okulistykę i obecnie ciężko ją sobie wyobrazić bez zabiegów z użyciem lasera. Obecnie okuliści korzystają z kilku rodzajów laserów, w zależności od części oka, która ma być leczona, jak i rodzaju choroby. Jakie zabiegi są wykonywane najczęściej?

Leczenie jaskry

Jaskrę w wielu przypadkach leczy się kroplami obniżającymi ciśnienie w oku. Jeśli jednak nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów, konieczne jest użycie lasera. Laser poszerza przestrzenie w kącie przesączania i poprawia odpływ cieczy z oka, lub służy do wykonania małych otworów poprawiających jej przepływ.

Leczenie siatkówki

Lasera używa się też w przypadku przedarć lub odwarstwiania siatkówki. Laser wytwarza miejscowy stan zapalny, który się zabliźnia. Dzięki temu brzegi siatkówki łączą się ze sobą.

Usuwanie zaćmy

Laserowe leczenie oczu jest szczególnie przydatne przy zabiegach leczenia jaskry. Po wymianie zniszczonej soczewki oka na nową torba soczewki może mętnieć. Leczenie zaćmy z użyciem lasera polega na przecięciu tej torby, bez konieczności chirurgicznego otwierania oka. Enzymy oczne wchłaniają torbę, a pacjent zaczyna dobrze widzieć.

Oczyszczanie naczyń

Laser pomaga też osobom mającym problemy z oczami wynikające z cukrzycy lub zakrzepu żyły środkowej siatkówki. W ich przypadki obwodowa części siatkówki nie widzi, lecz pobiera substancje odżywcze i tlen, które mogłyby być przekazane do części centralnej – widzącej. Laserem niszczy się części obwodową, dzięki czemu cukrzycy mogą zachować widzenie.

Rozbijanie mętów

Niektóre osoby narzekają na męty, czyli zanieczyszczenia, które znajdują się ciele szklistym oka. Chociaż nie sprawiają zagrożenia dla zdrowia, stanowią spory dyskomfort dla osoby, która cały czas je widzi, zwłaszcza patrząc na jasne tło, np. sufit. Rozwiązaniem ich problemy może być laserowe leczenie oczu, polegające w tym przypadku na rozbijaniu mętów na mniejsze kawałki. Rozdrobnione nie są już widoczne dla pacjenta, w związku z czym – przestają mu przeszkadzać.