wzrok po operacji chirurgicznej

Jak dbać o wzrok po operacji chirurgicznej? 

Dbałość o oczy po operacji jest niezwykle ważna, aby nie zniweczyć efektu samego zabiegu i nie narazić się na komplikacje pooperacyjne. Trzeba koniecznie przestrzegać zaleceń lekarza, które uwzględnią rodzaj i rozległość operacji oraz ogólny stan pacjenta, jego wiek, inne choroby i dolegliwości. Inne zalecenia otrzymasz po operacji zaćmy, a inne po operacji jaskry,  korekcji wad wzroku czy leczeniu wad powiek i tkanek otaczających. 
Operacja chirurgiczna jest poważną ingerencją w narząd wzroku, który potrzebuje trochę czasu na regenerację. Nawet jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, możesz odczuwać delikatne pieczenie, suchość czy lekkie zaburzenia widzenia. Często są to objawy podrażnienia, wymagające zagojenia tkanek lub przystosowania się mózgu do odbierania sygnałów z gałki ocznej, w której zaszły znaczące zmiany. Zwykle są to objawy niegroźne, szybko przemijające, choć mogą być uciążliwe. Jeśli objawy są silne lub odczuwasz wyraźny ból, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że zawsze lepiej dmuchać na zimne. 

Ogólne zasady postępowania po operacji 

Niezależnie od tego, czy zabieg, jaki przeszedłeś to operacja zaćmy, jaskry czy jakakolwiek inna, koniecznie powinieneś przestrzegać terminów kontroli po operacji i zażywać wszystkie przepisane leki, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości. Najczęściej lekarz przepisuje krople nawilżające, przyspieszające gojenie i krople z antybiotykiem. O ile lekarz nie zaleci inaczej, powinieneś też przestrzegać kilku ogólnych zasad:
    • nie prowadzić samochodu przez pierwsze 24 godziny;
    • w pierwszych dniach unikać męczenia wzroku oglądaniem telewizji, spędzaniem dużo czasu przed ekranem komputera;
    • unikać nadmiernego wysiłku fizycznego;
    • nie pocierać, nie naciskać oczu;
    • w pierwszych dniach uważać, by do oka nie dostała się woda i środki do mycia takie jak szampon czy mydło;
    • w pierwszych dniach zrezygnować z mocnego makijażu; 
    • zrezygnować z dodatkowych szkieł i soczewek.
Współczesna medycyna dostarcza narzędzi do przeprowadzenia operacji szybko, precyzyjnie i bezpiecznie. Powikłania zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się z lekarzem okulistą. W trakcie wizyty przed operacją podziel się wszystkimi swoimi obawami. Lekarz szczegółowo wytłumaczy ci, na czym polega zabieg i czego możesz spodziewać się po nim, jak należy dbać o wzrok.